FAQ

Plast, hliník či dřevo….

 Každý z těchto materiálů má výhody i nevýhody, technologický pokrok však vlastnosti profilů z jednotlivých materiálů dost přibližuje. Proto je spíš otázkou, jaké okno a dveře se hodí pro náš dům, ať již svým vzhledem nebo svými vlastnostmi. Při výběru myslete na to, že okna a dveře budete používat každý den a proto je dobré při jejich výběru myslet na kvalitu a komfort užívání. Okna a dveře s Vámi budou desítky let fungovat ve společné domácnosti.

Zvažte tedy jak mají vypadat, co od nich očekáváte a jak moc velkou péči jim chcete věnovat. Rozhodující pro stanovení kvality tepelné izolace je pouze hodnota prostupu tepla – tedy Uw pro okna a Ud pro dveří (W/m2K) Čím nižší Uw nebo Ud, tím lepší izolační vlastnosti.

Plastová okna jsou osvědčenou volbou v případě, že toužíte po bezúdržbovém materiálu s dlouhou životností. Plast je v současné době nejobvyklejší volbou zákazníků v ČR, plastová okna jsou cenově přijatelná a vyžadují minimální pravidelnou péči (promazání kování), jinak je tomu například v případě dřevěných eurooken. Díky nepřebernému množství barevných variací a povrchových úprav, už nejsou plastová okna jen bílá, ale mají spoustu dekorů, imitací dřeva a velmi moderní šedou, která obsahujíce speciální pigmenty s povrchovým reliéfem, vytvářející typický třpitivý efekt hliníku. Hodí se do bytových i komerčních prostor, rekonstrukcí i novostaveb.

 Hliníková okna jsou oblíbenou moderní variantou vysoké kvality a zajímavého nadčasového vzhledu. Řadí se k cenově vyšším variantám profilů. Hliníkové profily, dávají oknům nejen atraktivnější vzhled, ale i nezanedbatelně vyšší mechanickou pevnost a odolnost. Hliník je tepelný vodič , takže s tepelnou izolací je na tom podstatně hůře, nicméně díky novým technologiím vypěnění a kompozitu již dosahují srovnatelných tepelných hodnot jako plast a dřevo. Jsou také vhodné všude tam, kde se počítá s nadstandardními formáty skel. Jako je to své uplatnění najdou jak v moderních komerčních prosto, společné prostory bytových domů a zejména pro moderní novostavby.

Dřevěná okna - Dřevo je klasický, oblíbený, přírodní materiál s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi , je však náročnější na údržbu, ale díky moderním povrchovým úpravám již ne tak náročný jako před lety. Jsou o něco dražší než okna plastová a vyžadují pravidelnou údržbu. Svým majitelům se za ni odvděčí dlouhotrvající životností a krásným přirozeným vzhledem, který se hodí do bytové výstavby i rekonstrukce. Díky ruční práci je možno přidat ozdobné prvky na okna jako jsou poutce, hlavice anebo stylové římsy.

Je rozdíl v zasklení oken?

Dnes jsou již standardem dvojskla, zlepšující tepelně izolační vlastnosti prosklení. Nejlepších hodnot prostupu tepla, dosáhneme při použití trojskel s vyplněným meziskelním prostorem plynem Argonem, pokovením vzácnými kovy a plastovo-nerezovým rámečkem Chromatech Ultra F, který vyniká extrémním snížením prostupu chladu z vnějšího skla na vnitřní. V kombinaci meziskelního rámečku Chomatech Ultra F s hloubkou zasklívací drážky, která je větší jak 2 cm, zamezíme rosení skel z vnitřní strany skla.

Jaká okna vybrat při rekonstrukci a jaká do novostavby?

Ať už vybíráte nová okna do své nové nemovitosti, nebo se chystáte rekonstruovat starší byt či dům, vždy se vyplatí vybrat kvalitní produkt, který vám bude sloužit po mnoho let. Okny může unikat velké množství drahého tepla, a tak se vyplatí při výběru přemýšlet nad pokrokovým řešením. Mimo jiné tím zvýšíte tepelnou pohodu ve svém bytě či kanceláři a omezíte rosení oken na minimum.

 Při výběru nových oken hrají největší roli funkční vlastnosti, které od oken očekáváte. Například při rekonstrukci staršího domu, který se nachází u rušné silnice, volte okna s prvky, které v co největší míře omezí proniknutí venkovního hluku do vnitřních prostor. V případě rekonstrukce i osazování oken u novostavby přizpůsobte materiál a barvu profilu architektuře celého domu tak, aby působil jako elegantní celek. Výběr na trhu v současné době poskytuje široké designové i funkční možnosti pro rekonstruované i nově stavěné domy.

Jak zabudovat okna, když je hotové zateplení, a jak před zateplením?

Při osazování nových oken je potřeba dbát na to, aby nevznikl tepelný most a zůstaly pevně zachovány tepelně-izolační vlastnosti okna a fasády (případně střechy). Z tohoto důvodu je ideální realizovat výměnu oken současně se zateplením obvodových zdí. Pokud zateplení teprve plánujete je lepší volbou okna osadit do stávajícího otvoru a ponechat místo pro zateplení.Nezapomeňte také na to, že při zateplení může dojít ke zvýšení výšky podlahy terasy či balkonu a je tedy nutné tomu přizpůsobit i nově osazené balkonové dveře.

Jak je to s barevnými profily?

V případě barevnýchplastových oken je na rám nalepena odolná barevná fólie na bázi PVC anebo máme na výběr z libovolného odstínu dle palety RAL, formou nástřiku speciálním nátěrovým systémem na vodní bázi. Samozřejmostí je dlouhodobá barevná stálost a vysoká odolnost proti extrémním teplotám a UV záření a to díky schopnosti absorbovat roztažnost PVC profilů v závislosti na venkovní teplotě. Zkrátka se profilu přizpůsobí a pracují s ním aniž by poprasklal.

Dřevěná eurookna vyžadují celkově mnohem větší péči a citlivější údržbu. Jejich barevnou stálost prodloužíte pravidelným odstraňováním nečistot a nanášením konzervačních přípravků.

Hliníková okna mají široký výběr barevných možností od široké palety RAK až po imitaci dřeva .Hliníkové profily se také dají nakašírovat a poté mají úplně stejný dekor jako plastová.

Jaká je tepelná prostupnost u oken a dveří?

Tepelnou propustnost oken a dveří volte v závislosti na tom, kde budou umístěny. U jednotlivých materiálů se tepelná propustnost oken příliš neliší. Tepelně-izolační vlastnosti okna či dveří určuje hodnota U neboli součinitel prostupu tepla. Tento parametr stanovuje, kolik tepla pronikne metrem čtverečním okna při teplotním spádu 1° kelvina. Tuto hodnotu rozlišujeme podle toho, zda jde o součinitel prostupu tepla zasklení (Ug), případně rámu (Uf) nebo celého okna (Uw).

 Jaké bezpečnostní prvky nabízíme u dveří?

Zakládáme si na tom, že Vám naše dveře zajistí maximální míru bezpečí. U bezpečnostního kování poskytujeme vysoký standard kvality německého dodavatele KFV. Vícebodové uzávěry jsou uzamčeny otočením klíče na dva západy, ovládání jde přirozeně a snadno a otočné háky zabraňují vzájemnému odtlačení rámu a křídla dveří.

K bezpečnostnímu kování si můžete zakoupit také další bezpečnostní příslušenství:

  • Dveřní štěrbinovou pojistku T2, která vás ochrání před neoprávněným přístupem lépe než montovaný řetízek.
  • Přídavný zámek se samostatně ovládanou závorou pomocí klíče.
  • Přepínač denního provozu, který lze deaktivovat pomocí blokovací páčky.

 Jaký je rozdíl mezi dvojsklem a trojsklem?

Základní rozdíl mezi dvojsklem a trojsklem je v úspoře tepla.

Dvojskla se dnes nejčastěji používají tam kde nejsou vysoké nároky na tepelně izolační vlastnosti oken.

Všeobecně platí, že pro méně nákladnou rekonstrukci staršího domu se vyplatí investovat do oken s trojsklem. Jejich výhodou je maximální tepelná úspora a co nejvíce minimalizovaná míra rosení oken.

Zákazníci, kteří si potrpí na kvalitu, jsou ochotni více investovat a staví si energeticky pasivní dům tak vybírají trojskla s těmi nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi.

 Jaký je maximální rozměr HS portálu?

 Zdvižné posuvné systémy HS PORTAL vyrábíme v maximálním rozměru 6,2 m v případě rozdělení na poloviny nebo 9,9 m v případě trojkřídlých hliníkových posuvných dveří.

Jaký je rozdíl mezi HS portály a posuvnými dveřmi?

Zdvižně posuvné dveře, tzv. HS portály jezdí v hliníkové kolejničce paralelně s pevným křídlem. Při otočení klikou se dveře lehce nadzdvihnou a poté jdou velmi lehce posunout do strany. Dveře můžete jednoduše zaaretovat na místě, kde se právě nacházejí opětovným otočením kliky. Jejich hlavní výhodou je bezbariérový práh a ukrytí pohyblivých prvků.

V případě posuvně sklopných dveří zasouváte posuvně sklopné křídlo za pevnou část. Při otáčení kliky se dveřní křídlo přemístí do polohy, ve které se snadno odsune do plně otevřené polohy. Dveře mohou být jak dvoukřídlé, tak jednokřídlé.

K čemu jsou dobré parotěsné pásky? (značka Illbruck)

Exteriérová páska je vodotěsná a zároveň paropropustná. Páska slouží k tomu, aby zabránila zatékání vody kolem okenního rámu do připojovací spáry a zároveň je paropropustná tak, aby případné vodní páry, které se mohou vyskytnout v připojovací spáře mohly jít ven. Interiérová parotěsná páska zajistí, že se případná vlhkost z připojovací spáry nedostane do interiéru a zabraňuje tak možnému vzniku plísní a vlhnutí okolo okna.