Jak se vyrábí okna?

Jak se rodí okno. Jestli v sobě máte alespoň trochu zvědavosti a chuti prozkoumat proces tvorby okna, pojďte dál. Ukážeme vám, že i moderní zakázková výroba může mít znaky poctivé řemeslné práce.

Člověka to v první chvíli ani netrkne: zadíváte se na pěkný dům, který vám z nějakého důvodu prostě padne do oka. Linie jsou vyvážené, proporce harmonické. Materiály každý přesně tam, kde má být, barvy ladí. A ten výhled! Kéž by tak vypadala každá stavba. Čím to, že je to tak pěkný pohled?

Až když se zadíváte pozorněji, pochopíte. Okna. To ta okna! Velká čistá plocha s elegantním rámem v dokonalém odstínu, perfektně zakomponovaná do vnější fasády. Výsledek poctivé práce hlav i rukou a tomu předcházející roky zkoušení a vývoje.

Tužku a papír už nahradil počítač, lidskou myšlenku a entuziasmus nenahradí nic

Vývoj a zase vývoj. K cíli, tedy perfektnímu výrobku, vede cesta plná slepých uliček. Platí to bezvýhradně i u oken. Stačí se podívat trochu do minulosti a hned zjistíte, že okno dnes a před několika desítkami let, to jsou dva různé vesmíry. Jak co do designu, který je vidět na první pohled, tak i v technice, kterou oceníte až v průběhu několika sezón.

Neustálému progresu věnujeme mnoho energie i financí. Je to naše výkladní skříň, stejně jako je pak okno od nás výkladní skříní vašeho domu. Pracujeme na inovacích s myšlenkou, že každá z nich naše okna zase o kousek posune k ještě lepší tepelné izolaci, snazší údržbě, dokonalejšímu vzhledu či efektivnější výrobě. Pro vás…

Správně plánovat znamená i kvalitně vyrobit

Jakmile se vaše objednávka dostane do výroby, započne svou cestu v oddělení odpovědném za plánování kapacit. Vždy se snažíme o zařazení do procesu v co možná nejkratším termínu. V tom nám účinně pomáhá vyspělý informační systém s využitím značení čárovým kódem, který zabraňuje případným kolizím dodávek zásob a materiálu, zároveň dává výrobě jednoznačný řád. Každý pracovník přesně ví, kdy a co má zajistit tak, aby vše postupovalo plynule dle plánu.

Výrobní proces efektivně a moderně v 9 krocích

Výrobní fáze je tou rozhodující na cestě k výsledné kvalitě našich výrobků. Pro názornost nabízíme pohled na komplexní postup výroby plastových oken JIS:

  1. Na samém počátku proběhne formátování profilu. Formátovací pila řízená on-line řezající dva profily najednou je možná obrázek, který byste ve výrobě pouhých oken nečekali. Časy se mění spolu s nároky na kvalitu a s nimi roste i náš závazek vůči zákazníkům.
  2. Okna JIS splňují přísné požadavky norem a ještě přísnější požadavky uživatelů. V dalším kroku tak připravíme ocelové výztuhy opatřené zinkovou povrchovou úpravou. Každá taková výztuha je rozměrově pasovaná přesně dle délky profilu. Tedy žádný kompromis, žádné univerzální řešení. Výztuha na zakázku přímo pro vaše okno – od kraje ke kraji.
  3. Absolutně přesné CNC obráběcí centrum na dalším stanovišti se postará o bezchybné svrtání a přišroubování výztuhy k profilu. Zároveň vyznačí pozici uzavíracích kamenů, připraví otvor pro umístění kování, profil odvodní a odvětrá. Vše je opět řízeno on-line. Minimální prostor pro chybu a nepřesnost, maximální využití potenciálu lidských i strojních kapacit. Dáváme si zkrátka záležet.
  4. Čtyřhlavá svářečka udělá ze samostatných přířezů profilů kompletní rám a křídlo okna. To celé s přesností 0,2 mm, kterou si navíc samočinně zkontroluje. Jestli lze spatřovat nějaké kouzlo ve využití moderní techniky v řemeslech, pak my ho vidíme právě tady. Úžasná efektivita.
  5. Po svařování je potřeba vše dokonale začistit od případných otřepů. Rám i křídlo je pak perfektně připraveno na další výrobní operace, kde by přebytky materiálu mohly negativně ovlivnit jejich přesnost.
  6. Vrtání pantů proběhne bleskově na dvouhlavém vrtacím stole. V jednom kroku horní i spodní.
  7. Kování rámů a případně i montování sloupků do výplní je jedna z mála výrobních činností, kde je prostor pro šikovnost a cit lidských rukou. Naši kolegové ve výrobě disponují obojím.
  8. Pak už je zase prostor pro techniku. Po montáži okenního kování na křídlo je třeba přesně zaměřit zasklívací lišty. Proces ukončí tisk čárového kódu s informací důležitou pro poslední výrobní krok.
  9. Okno je potřeba na závěr zkompletovat. Křídlo zasklít a následně ho osadit do jeho rámu. Kompletace je zároveň stanovištěm první kontroly výsledku. Kdyby cokoliv neodpovídalo stanovenému vysokému standardu, máme stále prostor i čas se pověnovat nápravě.

Výstupní kontrolou posíláme okna do světa

Posledním článkem výroby je komplexní výstupní kontrola. Kdybychom si tak nedali záležet na každém jednotlivém kroku výroby, bývala by to možná zábavnější část naší práce. Takhle nezbývá než mít oči na stopkách a takřka pedantsky se pídit po sebemenší nedokonalosti, která by mohla poškodit předchozí úsilí a vaši důvěru v naše schopnosti. A tomu my v JISu nedáváme šanci.

Přemýšlíte jaký typ vybrat?
Společně vše projdeme.

Radka Votavová
Obchodní referentka

Vážení zákazníci, od 1.7. - 5.7.2024 jsou všechny kanceláře i centrála uzavřeny z důvodu celozávodní dovolené. Děkujeme za pochopení a budeme se na Vás těšit opět 8.7.2024.