Jak vybrat okno

Protože cest ke správnému výběru okna je několik, rozumíme tomu, že hledáte odbornou radu a asistenci. Díky více než třicetileté zkušenosti i trvalému nadšení pro vývoj a výrobu oken všeho druhu pro vás máme praktické tipy, jak na to.

Bezpečí a klid na několik desítek let, ty nejlepší možné tepelně-izolační vlastnosti, případná nadstandardní zvuková izolace, minimální údržba, skvělý vzhled a samozřejmě zajímavá cena. Soubor parametrů, které má každý před výběrem oken jistě na paměti. Kdo by také neměl? My je umíme efektivně skloubit do jednoho výrobku, vy zase víte, co je vašemu projektu a srdci nejbližší. Dejme to společně dohromady ve čtyřech jednoduchých krocích.

1. Materiál okna je klíč k pocitu i funkci.

Myslíme si, že cítit se doma příjemně je stejně důležité jako uspořit náklady na vytápění. Někomu k navození atmosféry postačí vyrovnaná teplota v místnosti, jiný zase potřebuje současně s tím vnímat i větší propojení se zahradou a okolní přírodou. Každý dle svých priorit. Zde je vše správně.

K ideálnímu poměru může značnou měrou dopomáhat právě zvolený materiál oken. Každému typu člověka přitom sedne jiný. Tušíte, který je právě pro vás ten nejlepší?

 • PLAST – Jste nadšeni z technických parametrů, preferujete zcela bezúdržbový provoz domácnosti a nízké pořizovací i provozní náklady? Pak jsou  plastová okna vaším přirozeným favoritem.
 • HLINÍK – Možná vnímáte architekturu svého domova jako určující, vyhledáváte eleganci a moderní design. Pak vás nadchnou naše hliníková okna.
 • DŘEVO – Variantou pro všechny, kteří ve svém životě potřebují romantiku a opravdovost jsou dřevěná okna. Za trochu údržby se odvděčí přírodním vzhledem a radostí při každém dotyku.

2. Kuchyně, kancelář nebo zimní zahrada? Oknům to není jedno.

Stejně jako jsme každý jiný svou podstatou, různé potřeby máme i v jednotlivých místnostech. Technické prostory se dají efektivně větrat i menším oknem. Naopak o panoramatický pohled z oblíbeného křesla na pěstěnou zahradu určitě nechcete v žádném ročním období připravit sebe ani návštěvu.

Jen vy máte perfektní přehled o každém jednotlivém umístění nového okna, jeho účelu a funkci v domě. My vám pomůžeme výčtem základních kritérií, která je rozumné zvážit.

 • Posuďte orientaci na světové strany a tedy i potřebu příjemného prosvětlení prostoru.
 • Dopřejte si velkorysý výhled všude tam, kde vás bude těšit.
 • Počítejte s možností účinného větrání obytných a technických místností.
 • Pamatujte i na komunikaci a možnost vizuální kontroly venkovních i vnitřních prostor.

3. I výběr okenního profilu rozhoduje o mnohém.

Nejen materiál, ale také tvar a provedení okenního profilu má zásadní vliv na funkčnost výsledku. Ať už vybíráte dle konkrétních stavebních podmínek projektu nebo výhradně s ohledem na celkové tepelně-izolační parametry okna, má výběr profilu svou důležitost.

Zvláštní kategorií okenních profilů jsou fasádní systémy. Jde o prvek moderní architektury, který se stále více prosazuje nejen v komerční výstavbě, ale i v oblasti rodinného bydlení. Stačí trochu popustit uzdu fantazii a snít si o ničím nerušeném výhledu na okolní kopce v ranním slunci nebo třeba na noční scénu osvětleného města. Jak je libo…

4. Zasklení netvoří jen sklo samotné. Je to komplexní technologie.

Trochu paradoxem je, že právě při výběru oken leckdo klade důraz na materiál, velikost a tvar rámu, ale samotné sklo zůstane často v pozadí zájmu. Přitom právě ta největší průhledná plocha alias zasklení je tím, co dělá ve stavbě okno oknem. Kvalita a technické parametry, to je oč tu ve skutečnosti běží. A výběr je, pro někoho možná překvapivě, široký:

 • standardní dvojité zasklení s tepelnou izolací,
 • výkonné izolační trojsklo,
 • speciální antikondenzační trojsklo,
 • zasklení s vyšší bezpečnostní a zvukovou ochranou,
 • funkční protisluneční skla,
 • dekorativní ornamentální skla.

Rozhodnuto a vybráno?

Věříme, že nyní je to pro vás už jednodušší. Materiál – umístění – profil – zasklení. Čtyři body v jednom dokonalém výrobku pro roky spokojeného používání.

Možná vám ale přece jen ještě chybí nějaký detail, o kterém se s námi chcete poradit. Pak vás rádi přivítáme v jednom z firemních showroomů plných vzorků i ochotného personálu.

Přemýšlíte jaký typ vybrat?
Společně vše projdeme.

Radka Votavová
Obchodní referentka