Doplňky oken

Doplnit okna vhodným příslušenstvím je možná posledním krokem ve výběru, nedá se ale říci, že nejméně důležitým. Kování a vnitřní i vnější parapety jsou jejich nutnou součástí, bez které se neobejdou. Stínící prvky pak posunou užitnou hodnotu oken o další kus dál.

Univerzální rada, kdy se výběru doplňků věnovat sice neexistuje, pár obecných doporučení je ale třeba respektovat. Nedochází pak ke zbytečným kolizím a nevhodným kombinacím.

Kdy vybírat stínící prvky

Interiérová stínící technika je příkladem doplňků, které můžete v případě rekonstrukce hned, nebo – v případě novostaveb – objednat až ve chvíli, kdy jsou nová okna na svém místě. Ať už jde o praktické vnitřní žaluzie, plisé žaluzie či textilní roletky den/noc, zaměření i výběr barevnosti či materiálového provedení se vždy provádí lépe v kontextu hotového interiéru. 

Naproti tomu venkovní žaluzie, a především předokenní rolety, které řeší i zvýšenou bezpečnostní ochranu, mají vazbu na provedení zateplení fasády, její materiál a povrch. Nevhodná stavební příprava by mohla montáž stínící techniky zkomplikovat a přinést zbytečné vícenáklady.

Výběr kování společně s okny

Spolehlivost funkce oken spočívá – mimo jejich tepelné a zvukové izolace – v trvale snadné obsluze. Aby byla zachována, je třeba dbát na kvalitu použitého kování. Výběr konkrétního provedení je otázkou, kterou je třeba si klást hned při základním výběru provedení okna.

Vnitřní a vnější parapety

Stavební začištění je posledním krokem při montáži či výměně oken. Patří k němu i osazení vhodných parapetů uvnitř a vně domu. Zatímco vnitřní parapety plní více estetickou funkci, vnější parapety poslouží i jako účinná ochrana okolí okna proti vlivům počasí, vlhkosti a UV záření. Ohledně výběru konkrétního materiálu parapetů vám rádi poradíme. Pak bude výsledek montáže opravdu perfektní do posledního detailu.

https://www.jis.cz/stinici-technika/

Přemýšlíte jaký typ vybrat?
Společně vše projdeme.

Radka Votavová
Obchodní referentka