Jaký materiál vybrat?

Otázka volby materiálu je jedna z prvních, která přichází při výběru oken na řadu. Roli hrají technické parametry každé z variant stejně jako variabilita, design a v neposlední řadě i váš pocit. V každém případě se ale můžete spolehnout na to, že ať už vyberete plast, hliník nebo dřevo, stále volíte mezi stejně kvalitními možnostmi.

Při výběru oken vás čeká pravděpodobně první křižovatka: jaký materiál je vůbec ten nejlepší? Nejlepší pro vás, pro váš dům, pro váš účel, pro váš život…

Tohle společně vyřešíme za několik minut, žádné obavy. Několik tipů, jak se zorientovat a které benefity můžete od jednotlivých materiálových řešení očekávat – a je to. Snadno a svižně.

Plastová okna

O plastu jako konstrukčním materiálu toho bylo napsáno už mnoho. Ve výrobě okenních profilů není žádným nevyzpytatelným nováčkem posledních let, naopak své výhodné vlastnosti prokazují moderní plasty úspěšně už desítky sezón.

Pokládáte-li na misky vah jako podstatné argumenty zejména užitnou hodnotu a pořizovací cenu, musí vám právě plastová okna nutně vyjít jako nejvýhodnější varianta ze všech možných. Desítky let neměnný zákon dostává v poslední době ještě větší váhu díky pokroku v technologiích výroby a tím i v designu. Plastové okno tak už zdaleka není nutně pohledově masivní a těžkopádné. Tenký rám a jeho moderní a elegantní tvar už lze požadovat i zde.

Když k předchozím výhodám přidáte nejsnadnější údržbu, jakou je možné si u oken představit, a životnost v mnoha desítkách let, je těžké ještě váhat. Špičkové tepelně-izolační vlastnosti pak už jen doplňují komplexnost plastových oken jako řešení výplní stavebních otvorů každé moderní budovy.

Hliníková okna

Jestliže jsou plastová okna skvělým a kvalitním základem, ta hliníková pak představují výkladní skříň naší produkce a exkluzivitu v každém detailu. Hliník je především lehký a zároveň pevný materiál. Jakékoliv deformace jsou mu zcela cizí, stejně tak degradace vlivem vnějších podmínek.

Hliníková okna jsou tedy jasnou volbou každého, kdo nedělá kompromisy a moc dobře si uvědomuje, že vynaložené prostředky jsou ve skutečnosti racionální investice do klidu a pohody bydlení. Parametry oken z hliníku jsou na samé špičce a společně s vhodným zasklením tak minimalizují energetické ztráty objektu. Díky stabilitě profilů a perfektnímu zpracování jsou také platným prvkem zabezpečení domu.

Samostatnou kapitolou je pak design. Pro moderní architekturu se hliníková okna stala doslova jedním ze základních stavebních kamenů. Jejich subtilní elegantní linie a široká možnost individualizace originálním lakováním je proměnila z prostého stavebního prvku v určující výtvarný objekt.

Dřevěná okna

A pro všechny ostatní tu máme dřevo – chtělo by se říci. Ale vážně: pokud vás neosloví nesmrtelnost plastu ani dokonalost hliníku, pořád máte možnost sáhnout po poctivé klasice v podobě dřevěných eurooken.

Není třeba zdůrazňovat, že ani v jejich případě jsme si nenechali ujít příležitost posunout možnosti materiálu na samotný vrchol a dřevěná okna tak představují technicky zcela konkurenceschopnou nabídku. Tepelně-izolační vlastnosti těží z přirozených parametrů výběrového masivního dřeva a dokonalosti jeho zpracování při výrobě profilů. Stejně tak kvalitní a soudobá jsou samozřejmě i použitá zasklení, aby komplex všech vlastností odrážel aktuální potřeby staveb i uživatelů.

Obavy o složitou a nákladnou údržbu jsou přitom mýtem minulosti. Moderní technologie zpracování povrchových úprav spolu s trvale monitorovanou kvalitou používaných laků jsou na vaší straně. Při správné průběžné údržbě jsou naopak dřevěná okna jedna z těch, u kterých lze udržet vzhled nového výrobku nejdéle.

Pokud tedy padne vaše volba na dřevo, odvděčí se vám neopakovatelným autentickým vzhledem a přirozeností. V charakteru a opravdovosti jsou totiž nedostižná.

Přemýšlíte jaký typ vybrat?
Společně vše projdeme.

Radka Votavová
Obchodní referentka

Jsme online a jsme tu pro Vás! V případě potřeby nás neváhejte kontaktovat.