Kde bude okno umístěné?

Zvážit budoucí umístění okna a podle toho se dále rozhodovat o jeho provedení je správný postup. Orientace na světové strany má vliv na volbu velikosti okna i výběr případného příslušenství. Požadovaný výhled na krásy okolí a zároveň požadavek na soukromí je také potřeba skloubit. Myslet je nutné i na přirozené větrání nebo možnost oknem snadno zkontrolovat prostor před vchodem.

O podobě nového okna a jeho parametrech je potřeba rozhodovat v kontextu mnoha detailů. Tedy především v souvislostech budoucího využití zhodnotit všechny jeho funkce v budově.

Významnou roli hraje jistě orientace fasády, ve které bude okno umístěno, na světové strany. Stejně tak je třeba brát v potaz budoucí výhled a zároveň potřebu zachování soukromí. Jedna ze základních funkcí oken, a sice větrání, je další důležitou kapitolou, která si zaslouží pozornost. Často opomíjenou věcí je pak komunikace vás jako obyvatele domu a zároveň i okolí s vámi.

Orientace na světové strany

Teploty v letních měsících umí na jižní fasádě domu vystoupat i v našem mírném podnebí na +70 °C. Naopak na návětrné straně v údolí řek nebo na horách dostávají okna v zimních měsících zabrat zase jinými extrémy. Není tak radno opominout právě toto hledisko a každý stavebník by mu měl přizpůsobit svou volbu provedení oken.

Očekávané nadměrné přehřívání má řešení v použití odpovídajícího zasklení s protisluneční úpravou a opatření vhodnou zastiňovací technikou. Naopak prochládání fasády působením větru nebo výrazné zatížení materiálů zvýšenou vlhkostí je signál k volbě menších ploch prosklení, optimalizaci výběru materiálu oken, pomohou i správně zvolené předokenní rolety. V každém případě je pak samozřejmě na pořadu dne zvolit zároveň i okenní profil s co nejnižším součinitelem prostupu tepla tak, aby výsledek zajistil tepelnou pohodu.

Výhled vs. soukromí

Prosvětlení a výhled jsou přirozená očekávání od nových oken. Zdravé a příjemné prostředí v domě, bytě nebo kanceláři je jedním z předpokladů spokojeného obývání místností – případně kvalitního pracovního výkonu. Správné osvětlení je dnes oprávněně samostatným vědním oborem a dobře zvolená okna k němu mohou výrazně přispět.

Skloubit k tomu i příjemný výhled a soukromí je ale už tvrdší oříšek k rozlousknutí. Pomoci může vhodně zvolené příslušenství, případně speciální úpravy zasklení. Máme pro vás tedy vždy řešení, díky kterému se není třeba v žádném z těchto parametrů omezovat.

Potřeba větrání

Čerstvý vzduch je podobně jako vhodné osvětlení naší fyziologickou potřebou. Větrání obytných i pracovních prostor je sice již dnes možné svěřit automatizovaným technologiím v podobě řízených ventilátorů a vzduchotechnických jednotek, manuální obsluha větrání ale zůstává dále nenahraditelná. Pořád není jednodušší a příjemnější způsob jak interiér vyvětrat než pustit dovnitř čerstvý vánek pootevřeným oknem.

Komunikace a vizuální kontrola

Některá okna jsou odsouzena k tomu být více funkčním a technickým prvkem než zdrojem úchvatných výhledů do dálek. Kromě prosvětlení pak slouží ke komunikaci obyvatel domu s okolím, případně ke kontrole vnějších ploch a zařízení. I okno směřující k parkovacímu stání nebo ke vchodu na pozemek má svůj smysl.

V případě komerční výstavby platí výše zmíněné pro změnu naopak, tedy z exteriéru dovnitř. Jestliže se ve svém domově držíte hesla můj dům, můj hrad, pak showroom, prodejna či vzorkovna může rozměrnou a čirou prosklenou plochou naopak účelově lákat k návštěvě a efektně komunikovat vaše služby a výrobky. Stále přitom s vysokým standardem kvality a technických parametrů oken.

Přemýšlíte jaký typ vybrat?
Společně vše projdeme.

Radka Votavová
Obchodní referentka

Vážení zákazníci, od 1.7. - 5.7.2024 jsou všechny kanceláře i centrála uzavřeny z důvodu celozávodní dovolené. Děkujeme za pochopení a budeme se na Vás těšit opět 8.7.2024.