Výběr zasklení

Poslední, nikoliv však méně důležitou součástí oken je jejich zasklení. Dá se spíše říci, že je to přesně naopak: prosklená plocha je to, co dělá okno oknem a jako taková má na výsledný efekt i efektivitu odpovídající vliv. A protože výrobní technologie přesně sledují potřeby uživatelů, je na výběr mnoho speciálních variant se skvělými užitnými vlastnostmi.

Jakmile je jasno o materiálovém provedení oken i o konkrétním profilu, je potřeba vybrat vhodné zasklení. Je to ta největší plocha okna a z pohledu běžného uživatele samozřejmě i ta nejdůležitější. Co by bylo okno bez skla?

Tepelně-izolační vlastnosti zasklení

Žít v domnění, že sklo je v okně sice ta efektní, ale z hlediska technických parametrů méně důležitá část, by bylo nedorozumění. Platit to mohlo v minulosti, kdy okno tvořila jedna prostá tabule skla. Jakmile se ale vývoj v oblasti technologií výroby posunul k vícenásobným sklům, tedy nejprve k dvoj a následně i trojsklům, stala se nabídka mnohem bohatší a pro uživatele zajímavější.

Tepelně-izolační parametry zasklení už tak patří k parametrům, které je třeba při výběru nových oken sledovat. Bez ohledu na to, zda volíte plastová, hliníková nebo dřevěná okna, vždy je aktuálních několik variant, které se liší i svými izolačními schopnostmi.

Speciální požadavky na zasklení oken

Ale protože nejen teplem živ je člověk, je možné v zasklení hledat i další užitné vlastnosti.

  • Bezpečnost je parametr oken jako celku, ke kterému může vhodné sklo výrazně přispět. Speciální bezpečností provedení zvyšují úroveň ochrany proti neoprávněnému vniknutí do objektu.
  • Protihluková izolace bývá častým požadavkem v případě výběru oken do domu v městském prostředí. Zvláště hluk veřejné dopravy nebo blízké průmyslové výroby může život znepříjemnit.
  • Tam, kde hrozí zvýšená kondenzace vodních par lze řešení najít v zasklení s antikondenzačními vlastnostmi.
  • Když nestačí běžné parametry tepelné izolace nebo je třeba myslet na zajištění soukromí, jsou v nabídce i skla s protisluneční úpravou.

A protože architektura je věc výrazně individuální, leckdo najde zalíbení v originálních a výtvarně zajímavých ornamentálních úpravách zasklení oken.

Přemýšlíte jaký typ vybrat?
Společně vše projdeme.

Radka Votavová
Obchodní referentka